Komárom és Környéke Önkormányzati Társulás portál

Komárom - hírek





Komárom kezdőoldala
www.komarom.hu

Hírek
Hirdetmények
A hónap rendezvényei
Eseménynaptár


Köszöntő
Település történet
Látnivalók
Elhelyezkedés
Népesség
Testvérvárosok


Alapadatok
Elérhetőségek
Osztályok, dolgozók
Ügyfélfogadási idők


Képviselő-testület
Bizottságok
Testületi ülés
Meghívó, előterjesztések
Rendeletek
Jegyzőkönyvek
Határozatok
Önkormányzati szerződések
Közbeszerzések
Pályázatok


Étterem
Szállás
Múzeum
Gyógyfürdő
Monostori Erőd


Intézmények
Egészségügy
Helyi adók

Komárom - Szökőkút


2017. 05. 02.
A legjobb hét a városban

Különleges hangulat költözött a komáromi utcákra, terekre. Esténként zsúfolásig megtelt a Jókai liget és környéke, valamint az észak-komáromi Klapka tér és Nádor utca, ahol a zenei élet kiválóságai léptek fel. Jöttek hozzánk testvérvárosi küldöttségek, lovas huszárok, harcművészek, veterán motorok, autók, labdarúgó csillagok. Volt borok, kézművesek és sörök utcája, zene-barátság népzenei fesztivál, futóverseny, kerékpáros túra - és még hosszan sorolhatnánk, hiszen a 26. Komáromi Napokon is több száz program közül válogathattak a helyiek, illetve a hozzánk érkezők.

1992 óta minden évben várva-várt nap városunkban április 26-a. Ekkor kezdődnek a Komáromi Napok, mellyel az 1849. április 26-i dicső komáromi csatára emlékezünk. Az egyesített hazai haderők ezen a napon győzték le a sokszoros túlerőben harcoló császári csapatokat.

Noha a Komáromi Napok hivatalos megnyitója április 26-a, már azt megelőzően is számos esemény zajlott a Duna jobb és bal partján egyaránt.

Majdnem 900-an álltak rajthoz a 43. Komárom-Komárno nemzetközi utcai futóversenyen. Az indulók közül 730-an teljesítették a versenyt vagy az 5,5 kilométeres vagy a 10 kilométeres távon. A tízezer méterre benevezett a táv magyar férfi és női bajnoka. Gregor László és Kácser Zita hozták a papírformát. Gregornak 29, Kácsernek pedig 34 perc kellett ahhoz, hogy elsőként érjenek célba. További eredmények a www.kefekomarom.hu oldalon olvashatók. A 15. csárda túrán több mint 300-an indultak annak ellenére, hogy a hőmérő higanyszála nem kúszott 8 fok főlé. Ha minden távot figyelembe veszünk, akkor a kerekezők összesen közel 20.000 kilométert tekertek le.

Előfutára volt a Komáromi Napoknak a 23. szőnyi Zene-Barátság Nemzetközi Népzenei Gála, ahol a citeramuzsika mellett a néptánc és az ének is fontos szerepet kapott. A Kistáltos Óvoda egész héten ugrálóvárral, kisvonatozással, zenés műsorral várta a szülőket és az érdeklődőket.

A hivatalos megnyitót a két testület ünnepi ülése jelentette, ahol átadták a díszpolgári címeket, a Pro Urbe és a Polgármesteri díjakat.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Máté László református esperes részére. Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Barassó Péter, Ifj. Galambos Tamás, Horváth Gyula, Oláh Kálmán, valamint Pőcze László. Az idei esztendőben Polgármesteri Díjban részesült dr. Kökény Béla és felesége, dr. Kökény Béláné Gáspárovics Erzsébet, a Tolma-Baranta Egyesület és Kiss Attila.

Észak-Komárom díszpolgárává avatták Nemes Andrásnét, a felvidéki kitelepítettek és deportáltak ügyét felkaroló dél-komáromi Kecskés László Társaság kuratóriumi elnökét. Pro Urbe-díjat vett át Vlček Erik olimpikon kajakozó és Fazekas László református püspök. Polgármesteri-díjban részesült Bandor Éva színművésznő, Holczhei Árpád, a Marianum Egyházi Iskolaközpont Nagyok Kórusa és Orsovics Yvette, Ivan Kubala, a Komáromi Animátorok csoport, a Kassai Lovasíjász Egyesület Sereghy törzse, Paszternák Tamás és Paszternák András, a Helios fotóklub, Ryšavý Boldizsár valamint Daniela Kapitáň ová.

Idén is megnyitotta kapuit a Móra Ferenc Iskola, míg a történelem iránt érdeklődőket a Monostori erőd Konferenciatermébe várták. Az idei történészkonferencia apropóját az 1867-es kiegyezés százötven éves évfordulója adta. Az erőd adott otthont a Belügyminisztérium 2017. évi országos terepfutó bajnokságának is, melyre az ország minden pontjáról érkeztek rendvédelmisek.

Új időszakos tárlattal várta az érdeklődőket a Klapka György Múzeum. A Soli Deo Gloria nevet viselő kiállítás a helyi protestáns egyházak történetét dolgozza fel.

Hagyomány, hogy a Komáromi Napokra új darabbal készül a Magyar Lovas Színház és a Magyarock Dalszínház is. Az előbbi a Háry Jánost, míg az utóbbi az A megfeszített és a Made in Hungária című zenés darabokat adta elő.

Észak-Komáromban a Borok és a Kézművesek utcája mellett idén először a Sörök utcájában is korzózhattunk, míg a Klapka téren felállított színpadon találkozhattunk a Budapest Bárral, Danics Dórával, Király Viktorral, Veres Mónikával, és a szlovák könnyűzenei élet legnépszerűbb előadóival, így a Desmoddal és Celeste Buckinghammel.

Péntektől hétfőig esténként mindig zsúfolásig megtelt a Jókai liget, ahol a Kayser Zenei Fesztiválon fellépett többek közt Deák Bill Gyula, Galambos Lajos, a Beatrice, a Republic, a Zanzibár, a Ladánybene 27, Mészáros Tamás & Band, Radics Gigi, Bereczki Zoltán vagy az Anna and the Barbies. A Mylan Színpadon láthattuk a Mardi Gras Jazz Bandet, a Zolbertet, Szabó Lesliet és Torres Danit, de volt Néptánc Feszt, valamint koncertezett a Magashegyi Underground is.

A Zúzdapalccon zenélt többek között a Blues Walkers, az Egyéb Veszély, a Kerecsen, míg a Foxconn Partysátroban a Mary Popkids, Sub Bass Monster, a Belmondo, a The Biebers, és a Fish! adták egymásnak a kulcsot.

A fesztivál megnyitójára egyébként április 28-án délelőtt a Petőfi Sándor Általános Iskola tornatermében került sor, ahol közösen zenéltek az Egressy zeneiskola és a Naumburg testvérvárosunk fúvósai. A nap estéjén a Városházán került sor a Komárom-Naumburg testvérvárosi kapcsolat negyed évszázados jubileumának megünneplésére.

A sportesemények között idén is megrendezték a Feszty duatlont, a Brigetio Kerékpáros Sportegyesület egészségmegőrző kerékpáros túrasorozatot, és III. Brigetio MTB Maratont tartott, találkoztak a Komáromi Labdarúgó Csillagok, de volt kézilabda és NB. III-as focimeccs is mely utóbbi 1-1-es döntetlennel zárult.

Sor került a Komárom Kupa tenisztornára, 105 csoport részvételével a Tóth Mihály utánpótlás labdarúgó kupára, labdarúgó tornára Komárom Város Önkormányzata, a Magyar Színész Válogatott és a Magyar Olimpiai Válogatott részvételével, valamint megrendezésre került a Desef Silver Kupa - Nemzetközi utánpótlás floorball torna is.

Május elsején szurkolókkal telt meg az Erzsébet híd, hiszen a Komáromi Szakállasok 17. alkalommal szervezték meg a kötélhúzó versenyt. Ez volt a megmérettetés történetének leghosszabb, 22 másodpercig tartó kötélhúzása, amit ezúttal Dél-Komárom nyert.

A nap délutánján a Városháza mögötti Alapy téren felállított Petőfi kopjafánál fogadta a városvezetés az Első Izsai Lovas és Hagyományőrző Egyesület 20. Felvidéki Tavaszi Emlékhadjáratát. Ugyanezen a napon az Endresz Csoport az észak-komáromi temetőben, és a dél-komáromi vasúti hídfőnél emlékezett meg az 1919. május 1-jei több mint 100 honfitársunk áldozatával járó komáromi áttörésre, mely az utolsó kísérlet volt a trianoni békediktátum miatt kettészakított város területi épségének helyreállítására.

-A Komáromi Napokkal értéket teremtettünk és hagyományt őrzünk. Ez a fesztivál a barátság, az összetartozás szimbóluma, mellyel Európának is példát mutathatunk - mondta dr. Molnár Attila Dél-Komárom polgármestere. Stubendek László észak-komáromi polgármester kiemelte, április 26-a március 15-e mellett a komáromiak élők legnagyobb ünnepe, amikor együtt szórakozhatnak a helyiek a Duna mindkét partján.

Mindazoktól, akik helyhiány miatt kimaradtak elnézést kérünk!


2017. 04. 27.
Hajrá fiúk mert fő a győzelem!

Másfél évvel ezelőtt indította útjára a Ferencvárosi Torna Club a Fradi Foci Suli programját, ami példátlan sikernek örvend. 2015 szeptembere óta a klub sztárjátékosai 65 általános- és középiskolába jutottak el és mintegy 20 ezer fiatalt szólítottak meg. A komáromi gyerekek legnagyobb örömére a programnak városunk sportcsarnoka is helyet adott nemrég, ahol több száz kisiskolás igazi drukker-hangulatban köszöntötte kedvenc csapatát.

Csak úgy zengett a csarnok a Hajrá Fradizástól!, amikor a Fradi Focisuli Program résztvevői megérkeztek városunkba. Több száz kisgyermek fogadta kitörő örömmel a Ferencváros középpályását, a magyar válogatott tagját, Kleinheisler Lászlót és az FTC futsal csapatának támadóját, Kulik Renátót.
Az interaktív délután során lehetőség nyílt a közös szurkolásra, a Fradi induló eléneklésére, közös fényképek készítésére és dedikálásra egyaránt.

- A programnak több célja van. Egyrészt a fiatalokkal szeretnénk még jobban megszerettetni a labdarúgást és a Ferencvárost, illetve a másik 17 szakosztályunkat. Ezekbe utánpótlás játékosokat is toborzunk. Jelenleg háromezren vannak, de szeretnénk elérni, hogy ez év végére, 2018 elejére ötezren legyenek. A fiatalokkal mindig a szakosztályok sztárjátékosai beszélgetnek. Elmondják, hogy miért érdemes tanulni! Az a tapasztalat, hogy tőlük jobban elfogadják a tanácsokat, mint a szülőktől vagy a pedagógusoktól - mondta el a program kapcsán a projektmenedzser, Mogyorósi Péter.

A komáromi gyerkőcök a Fradi középpályásával, a magyar válogatott tagjával, Kleinheisler Lászlóval és az FTC futsal csapatának támadójával, Kulik Renátóval találkozhattak.

- Első alkalommal veszek részt a Fradi Suli Programján. Remek kezdeményezésnek tartom arra, hogy a fiatal tehetségek ne kallódjanak el. Hat éves korom óta focizok. Hat évet töltöttem Felcsúton, a Puskás Akadémián rengeteget tanultam. Nagyon büszke vagyok arra, hogy olyan fantasztikus csapatnál játszhatok, mint a Ferencváros - mondta el Kleinheisler László. A programról senki sem távozott üres kézzel, hiszen minden résztvevő jegyet kapott a Fradi április végi meccsére, mikor is a Mezőkövesd ellen lépnek pályára.


2017. 04. 27.
Átadták az idei elismeréseket

Április 26-án Észak- és Dél Komárom Képviselő-testületeinek közös ünnepi ülésével kezdetét vette a 26. Komáromi Napok. Az észak-komáromi Tiszti Pavilon dísztermében rendezett ülésen került sor az idei Díszpolgári kitüntető címek, valamint a Pro Urbe (Komárom Városért Emlékérem) és a Polgármesteri Díjak átadására.

Az ünnepi ülésen dr. Molnár Attila Dél-, és Stubendek László Észak-Komárom polgármesterének köszöntő szavai után Komárom város jegyzője, dr. Baksa-Ströcker Renáta ismertette a Díszpolgári kitüntető címre, valamint a Pro Urbe-díjakra és a Polgármesteri Díjra vonatkozó határozatokat.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Máté László református esperes részére. Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Barassó Péter, Ifj. Galambos Tamás, Horváth Gyula, Oláh Kálmán, valamint Pőcze László. Az idei esztendőben Polgármesteri Díjban részesült dr. Kökény Béla és felesége, dr. Kökény Béláné Gáspárovics Erzsébet, a Tolma-Baranta Egyesület és Kiss Attila.

Észak-Komárom díszpolgárává avatták Nemes Andrásnét, a felvidéki kitelepítettek és deportáltak ügyét felkaroló dél-komáromi Kecskés László Társaság kuratóriumi elnökét. Pro Urbe-díjat vett át Vlček Erik olimpikon kajakozó és Fazekas László református püspök. Polgármesteri-díjban részesült Bandor Éva színművésznő, Holczhei Árpád, a Marianum Egyházi Iskolaközpont Nagyok Kórusa és Orsovics Yvette, Ivan Kubala, a Komáromi Animátorok csoport, a Kassai Lovasíjász Egyesület Sereghy törzse, Paszternák Tamás és Paszternák András, a Helios fotóklub, Ryšavý Boldizsár valamint Daniela Kapitáň ová.

Komárom Város Díszpolgára kitüntető cím

Máté László, református esperes

Lelkészcsaládba született, Ercsiben nevelkedett. A Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában érettségizett, majd lelkészi oklevelet kapott 1988-ban. Négy gyermek édesapja.

1995-ben érkezett a komáromi református gyülekezetbe. Az azóta eltelt több, mint 20 évben felújították a templomot és a harangtornyot. Tevékenysége nyomán azonban nemcsak a fizikai keretek újultak meg, hanem a református gyülekezet közössége is, hiszen elkötelezettségének hála az egyházközség lélekszáma az utóbbi esztendőkben jelentősen emelkedett.

Közösségformáló tevékenysége a templom falain belül és kívül is megmutatkozik. Az istentiszteletek, a gyülekezeti hittan órák, a bibliaórák mellett rendszeresen tart istentiszteletet a város szociális intézményeiben is. A rászorulók is számíthatnak segítségére, legyen szó lelki vagy fizikai segítségnyújtásról.

Szívesen szervez a református gyülekezet számára szervezett kirándulásokon, vesz részt az egyházmegyei konferenciákon, találkozókon, szívesen ad helyet koncerteknek, ünnepi műsoroknak.

A Jószolgálat Alapítvány elnöke, mely alapítvány célja többek között a krízishelyzetbe jutottak megsegítése, a kulturális értékek megóvása, továbbadása. Emellett a Kecskés László Társaság Alapítvány munkájának állandó segítője is.

Lelkészi hivatását teljes elkötelezettséggel, odaadással, magas színvonalon végzi. Ennek eredményeképpen a Tatai Egyházmegyében először főjegyzővé, majd esperessé választották. Tagja továbbá a Dunántúli Egyházkerület vezetőségének és a Magyarországi Református Egyház Zsinatának is.

Pro Urbe Díj

Barassó Péter


Már gyermekkorától érdekelte a természet, a körülötte lévő élővilág. Ezért érettségi után a Magyar Vadászok Országos Szövetsége koppánymonostori vadgazdaságának fácántelepén lett vadász-vadtenyésztő gyakornok. Gyerekkori álmát valósította meg, amikor a vadgazdaságban közvetlen kapcsolatba került az erdővel és annak állat – és növényvilágával.

Elvégezte a Soproni Erdészeti Egyetem felsőfokú vadgazdálkodási szakát, és vadgazda mérnökként folytatta szakmai tevékenységét. Az élet azonban úgy hozta, hogy tűzoltó lett a komáromi tűzoltóságon. Több évtizedes tűzoltó munka után ő lett Koppánymonostor első falugondnoka. Fontos feladatának tekintette a városrész tisztaságának megőrzését ugyanúgy, mint azt, hogy a természet csodálatos értékeit megőrizzük, vigyázzunk azokra. Emellett nagy figyelmet fordított arra is, hogy minél szélesebb körben megismertesse az itt élőkkel a természet értékeit, látnivalóit, s felhívja figyelmüket azok fokozott védelmére.

Nevéhez kötődik a Posta rét rendbetétele, ahol saját kezűleg fából készült erdei játszóteret alakított ki, focipályával, szalonnasütővel, pihenőkkel. Barrassó Péter nevéhez köthető az első tanösvény kialakítása, a Rukken-tó partján.

Később újra eredeti szakmájában helyezkedett el: Bábolnán hivatásos vadász szolgálatot vállalt. Egy sajnálatos baleset miatt új fordulatot vett az élete. A hosszas gyógyulás alatt tollat ragadott és két lírai ihletésű könyvet írt Monostori vadászemlékek, valamint Vadőr voltam, vadőr lettem újra címen. Természetrajz és egyben életérzés jelenik meg ezekben az írásokban, melyekben saját élményein keresztül írta le és mutatta be a természet szépségeit, annak törvényeit.

Később - még nyugdíjba vonulása előtt -, újra vadőrnek állt Koppánymonostoron a Dunapart Vadásztársaságnál.

Szakmai munkásságáért az Magyar Vadászkamara kitüntette a Hubertusz Kereszt arany fokozatával.

Ifj. Galambos Tamás, a Bozsik József Általános Iskola tanára

Szőnyben született, pedagógus család gyermekeként. A Komáromi Jókai Mór Gimnázium testnevelés tagozatának elvégzése után a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola testnevelés- földrajz szakán szerzett tanári és edzői diplomákat. Pedagógiai pályafutását volt iskolájában kezdte, s azóta is ott dolgozik, immár 22. éve.

Tevékeny szerepet vállalt abban, hogy iskolája sport iránti elkötelezettségét erősítse, és hogy felvegye az intézmény az olimpiai bajnok, Bozsik József nevét.

Kezdeményezésére, és aktív közreműködésével elindították a Bozsik Kupát, melyre 20 éve várják az országból a futball – és kézilabda csapatokat.

Édesapja, Galambos Tamás, és egykori kollégái, Balaton Sándor és Kovács László kezdeményezéseit is tovább vitte: így a Szőnyi Pentatlon, a Városi Olimpiai vetélkedő is hagyományossá vált az iskolában.

11 szezon alatt vállalt futball edzői feladatokat a helyi egyesület utánpótlás korosztályainál. Ezen időszak alatt számos sikert értek el, köztük kétszer megyei bajnoki címig jutottak csapataival.

1997-ben kezdte népszerűsíteni diákjai és barátai körében a szinte még ismeretlen új sportágat, a floorballt. A népszerűsítés olyan jól sikerült, hogy egy év múlva megalapították a Szőnyi Palánkdöngetők Körét, amelynek azóta is az elnöke. Az eltelt évek alatt több százan próbálták ki, és játszották hosszabb-rövidebb ideig ezt a nagyszerű játékot. A csapat eddigi rövid története alatt szinte minden jelentősebb hazai trófeát begyűjtött: Magyar Kupa győzelmek, bajnoki aranyak, Szuperkupa siker, de a csapat nemzetközi tornákon is letette a névjegyét, öregbítve városunk hírnevét.

Ifj. Galambos Tamás az elnöki, sportvezetői feladatai mellett a klub korosztályos csapatainál edzői munkát is folytat. Tanítványaival 22 országos bajnoki címet tudhatnak magukénak.

Horváth Gyula

Komáromban született, tanulmányait a Klapka György Általános Iskolában, az Ipari Szakmunkásképző iskolában és a Textil Technikumban végezte. Közel 50 éve él feleségével, Edittel. Két fiúk és három unokájuk van.

Kisgyermek korától kezdve élete része volt a sport, az általános iskolában Laklóth Teréz irányításával gyakorolta elsősorban a labdajátékokat. Az Észak-Komáromban született pedagógus nemcsak a sport szeretetét, de a magyar nyelv és irodalom iránti elkötelezettségét is megalapozta.

Középfokú tanulmányai közben, 17 évesen a labdarúgó nemzeti bajnokság felnőtt csapatának játékosa volt. A sportolás mellett felerősödött sportot támogató tevékenysége is. Barátságba került Czibor Zoltánnal is, akivel szívügyüknek tekintették a komáromi labdarúgás támogatását.

A sport mellett mindig is érdekelték a közösség ügyei. 2006-ban önkormányzati képviselőnek választották. E tisztséget 2014-ig látta el. Mandátuma alatt körzetében számtalan beruházás, csatornázás, útépítés történt.

A képviselői, a Közművelődési és Sport Bizottság elnöki, majd a sport-tanácsnoki tisztséget felhasználva fáradhatatlanul és nagy ambícióval dolgozott és dolgozik azért, hogy a sport jelentőségére felhívja a figyelmet és, hogy a városban zajló sportélet minél magasabb színvonalú legyen. Fontos feladatának tekinti a tömeg –és diáksport támogatását. A megyei labdarúgó Szövetség elnökségi tagjaként minden fórumot felhasznál a sport, a mozgás népszerűsítésére.

Oláh Kálmán, az Alapy Gáspár Szakközépiskola tanára

Pitvaroson született, ahol Felvidékről kitelepített családban nevelkedett. A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Gimnáziumban - történelemtanára segítségével - 1987 – ben kezdte el gyűjteni a kitelepítésekről szóló visszaemlékezéseket, így nem volt kérdés, hogy történelem – magyar szakos tanár lesz. Szegeden végzett, majd megszerezte a magyar szakos középiskolai tanári és a pénzügy szakos szakközgazda végzettséget is.

Életében és munkájában az irodalom és a történelem iránti szeretet összefonódik. Az Országos Tudományos Diák Kör I. díjas dolgozata két részben jelent meg: a „ Kis-Dunától a Viharsarokig”, és a „ Miért kellett ezt fiam?” címmel. Társszerzője a 2016-ban megjelent helytörténeti tankönyvnek is.
Oláh Kálmán indult versmondó versenyeken – ahol különdíjakat kapott -, de ennél sokkal büszkébb azokra a tanítványaira, akik országos versenyeken I. díjakat vagy Kazinczy–érmet nyerve találták meg önmagukat és helyüket az életben, vagy hatására végezték el az egyetemet vagy a főiskolát.

Tanítványaival részt vesz a város fontos rendezvényein, megemlékezésein, de örömmel tesz eleget olyan felkéréseknek is, melyek egy – egy rendezvény levezetésére, műsorban való közreműködésre vagy ünnepi beszéd megtartására vonatkoznak. A versmondás mellett közel került a költészethez is: versei megjelentek pl. a komáromi Rügyek hasábjain, illetve a Komáromi Antológiában is. Rendszeresen jelentek meg írásai a Komárom – Esztergom Megyei Hírlapban.

Pőcze László Tamás, a Garabonciás Folklór Egyesület művészeti vezetője

Komáromban született, és itt is tanult a Petőfi Sándor Általános Iskola sporttagozatán. Ezt követően a tatai Eötvös József Gimnáziumban érettségizett, majd a Magyar Testnevelési Egyetemen testnevelő tanári diplomát, a Táncművészeti Főiskolán pedig táncpedagógusi diplomát szerzett. Jelenleg a Jókai gimnázium tanára, két gyermek édesapja.

A néptánc iránti elköteleződése még a 80’-as évek elején kezdődött, amikor édesanyja felkészítette a helyi „Ki mit tud?”-ra, majd ennek hatására néptánc szakkört is indított.

Pőcze László tanulmányai során mindvégig hű maradt a néptánchoz, aktív szerepet vállalt a néptánc-mozgalomban: Tatán a Pötörke Népművészeti Egyesületben, Budapesten a Bartók Táncegyüttesben táncolt.

A komáromi néptánc oktatásban 2002-től vállal szerepet a Garabonciás Folklór Egyesület keretein belül, ahol tanít, koreográfiát készít és táncol is. Művészeti tevékenysége és elhivatottsága révén az egyesület művészeti vezetője, koreográfusa, a közelmúlttól pedig elnöke is.

Szelíd, jó humorú, kitartó, szeretetteljes egyéniség, s ezen pozitív tulajdonságai érzékelhetők előadásmódjában és pedagógusi munkájában egyaránt. Életeleme a tánc, a hagyományok átörökítése.

Elhivatottságát, tehetségét több elismerés is méltatja:

• 1989-ben az 1. országos gyerek szólótáncversenyén a zsűri különdíját kapta,
• 1993-ban a Felnőtt szóló táncversenyen, mint a legfiatalabb versenyző a döntőbe került,
• 1998-ban a 2. Martin György Nemzetközi Legényes versenyen a közönségdíjat szerezte meg.
• 2013-ban megkapta Komárom Város Kultúrájáért Díjat.

Polgármesteri Díj

Dr. Kökény Béla és felesége, dr. Kökény Béláné Gáspárovics Erzsébet,
a Kapocs Klub vezetői

A Mozgáskorlátozottak Komárom-Esztergom Megyei Egyesületének hét kulturális klubja működik, köztük a komáromi KAPOCS KLUB. A 25 éve alakult klub a Komárom és térségében élő mozgáskorlátozottak támogatására jött létre.

A klubot dr. Kökény Béla és felesége, Erzsike vezeti, akik hetente várják tagjaikat és az érdeklődőket a Városháza épületében.

Tevékenységüket példamutató odaadással, lelkesedéssel végzik, legyen szó ügyes-bajos problémák megoldásáról vagy összejövetelek szervezéséről. Munkájuk során ugyanúgy segítenek sorstársaiknak a különféle jogszabályok értelmezésében, mint például abban, hogy milyen kedvezményeket vehetnek igénybe.

Fontosnak tartják és kiemelt figyelmet fordítanak a klub által szervezett programokra, hiszen tisztában vannak azok jelentőségével. Ezek az alkalmak lehetőségeket nyújtanak arra, hogy egy kicsit feledésbe merüljenek napi gondok, problémák és fontosak a közösségépítés szempontjából is.

A Kökény házaspár az eltelt negyed évszázad alatt hihetetlen kedvességgel, megértéssel, empátiával képviseli a fogyatékkal élők ügyeit, érdekeit. Gyakran saját igényeiket, gondjaikat háttérbe szorítva törődnek a hozzájuk fordulókkal. Munkájuk óriási jelentőséggel bír a megváltozott életvitelt élők számára, akik általuk hasznos és fontos információkat, segítséget kapnak.

Tolma-Baranta Egyesület

A komáromi Tolma Baranta Egyesület 2008-ban alakult. Első edzőjük és a csapat alakulásának támogatója Kopecsni Gábor, a dunaszerdahelyi Hadik András baranta csapat vezetője volt.
A régi magyaroknál a törzsközösség tagjainak harci előkészítése, a baranta társadalmi alapfeladat volt. A legtöbb mozgásos elemet a harci és eszközös táncok őrizték meg.

Az egyesületet arról az Apatolmáról nevezték el, aki a 10. században földvárat épített itt, a mai Komárom területén.

Az egyesület hivatalos megalakulásának dátuma 2010., az alapító tagok: Tóth Gábor, Herczeg István és Bugár György

Az egyesület célja a barantával, vagyis a hagyományos magyar harcművészettel foglalkozó csapat létrehozása és fenntartása. További céljuk, hogy a sport és kulturális tevékenységükön keresztül a magyar nemzeti önazonosság megőrzését és továbbadását támogassák. E célok érdekében szorosan együttműködnek hasonló civil szervezetekkel.

Az egyesület tagjai 2010 óta vesznek részt baranta versenyeken és fokozat vizsgákon, ahol sikerül helytállniuk, így öregbítve Komárom hírnevét. Hatodik éve pedig már házigazdaként is szerveznek versenyeket városunkban.

Az egyesület részese a Komáromi Napok alatt a Felvidéki Tavaszi Emlékhadjáratnak. Rendszeresen tartanak bemutatókat a Harcművészeti Gálán a révkomáromi Tiszti Pavilonban, a Hon-Napon, az Erzsébet-híd fesztiválon. Adtak már díszőrséget és láthatók voltak színházi szerepben is, pl. a komáromi Magyar Lovas Színházban.

Aktívan részt vesznek egyéb társadalmi programban is. Részt vettek az 1919-es komáromi áttörés emlékművének rendbehozatalában, megtisztították a Csillag-erőd egy részét és ott voltak a Dunánál, amikor az árvíz fenyegette a várost.

Kiss Attila

Dunaalmáson született, az általános iskolát is itt végezte, majd Győrben hegesztőnek tanult, és 10 évig dolgozott a vagongyárban. Onnan az olajiparba került, 30 évet dolgozott a Molajban működő gyárban. Azóta él Komáromban, egy fia van és két unokája.

A régészet szenvedélye négy évtizede az olajipari tartályparkban talált rá, ahol régi pénzeket és egyéb használati tárgyakat talált. 30 éve működik együtt a helyi múzeummal, ott van minden vásártéri ásatáson, és minden olyan feltárásnál, ahol a régészeknek segíthet. Történelem iránti szenvedélye, érdeklődése, támogató tevékenysége nagy segítséget nyújt a múzeum munkájában. Rengeteg lelet került az ő segítségével a városi múzeumhoz, de a Nemzeti Múzeumhoz is.

A legérdekesebb és legértékesebb, ami az ő közreműködésével került elő, Philippus Császár Törvénytáblája, mely azóta is a múzeum egyik büszkesége.

Azonban nemcsak a történelem, hanem a sport is közel áll a szívéhez. 20 éve foglalkozik lövész-sporttal, különböző pisztolyos számokban méreti meg magát. De ebben a tevékenységben is fontosnak tartja közösségért való tenni akarást, így rengeteget segít a KVSE Sportlövő Szakosztályának, gyakran tart szabadidős lövészeknek edzéseket.


2017. 04. 26.
Ismét komáromi csapatgyőzelem az úszósuli körversenyen

Az április 22-én Pápán rendezett Veszprém Megyei Úszósuli körverseny harmadik fordulóján a csapatok közötti versenyt ismét a Komáromi Úszóklub SE. versenyzői nyerték meg. A négyfordulós sorozatban a komáromiak eddig két fordulóban végeztek az éremtábla első, egy alkalommal pedig a második helyén.

Aranyérmesek:

Bartalos Anna (2010) 25 m gyorsúszás, 25 m átúszás és 25 m mellúszás; Debreceny Dalma (2006) 50 m gyorsúszás; Galambos Pál (2007) 50 m gyorsúszás és 50 m hátúszás; Grúber Eszter (2007) 50 m mellúszás; Nagy Szonja (2006) 50 m gyorsúszás, 50 m hátúszás, 50 m mellúszás és 100 m vegyesúszás; Rózsavölgyi Déna (2009) 50 m hátúszás és 50 m mellúszás; Tapolcsányi Áron (2009) 50 m gyorsúszás; Vallo Nataly (2004) 50 m gyorsúszás, 50 m hátúszás és 50 m mellúszás; Zseni Dóra (2007) 50 m gyorsúszás és 50 m hátúszás.

Ezüstérmesek:

Debreceny Dalma (2006) 50 m mellúszás és 100 m vegyesúszás; Hörömpöli Kata (2009) 50 m gyorsúszás; KÚKSE 4×50 m mix gyorsváltó Máté Lili (2011) 25 m gyorsúszás; Szabados Bence (2009) 50 m hátúszás; Tapolcsányi Áron (2009) 50 m mellúszás; Tapolcsányi Zalán (2007) 50 m mellúszás; Zseni Réka (2010) 25 m gyorsúszás, 25 m hátúszás és 25 m mellúszás.

Bronzérmesek:

Debreceny Dalma (2006) 50 m hátúszás; Grúber Eszter (2007) 50 m gyorsúszás; Kocsis Nóra (2010) 25 m hátúszás és 25 m mellúszás; Kovács-Oláh Nóra (2007) 50 m hátúszás; Máté Lili (2011) 25 m hátúszás; Pálinkás Dorottya (2008) 50 m hátúszás; Rózsavölgyi Déna (2009) 50 m gyorsúszás; Sajben Lara Bianka (2006) 50 m gyorsúszás; Szabados Bence (2009) 50 m gyorsúszás; Zseni Dóra (2007) 50 m mellúszás.


2017. 04. 25.
Mesterségek dicsérete

Régi mesterségeket mutat be az a helytörténeti tárlat, amely április 21-én nyílt Koppánymonostoron, a Dózsa György Művelődési Házban. A kiállítás anyagai között fellelhetőek őskori és bronzkori eszközök, de megemlékeznek a komáromi csatáról, a monostori révről vagy a két világháborúban harcolt katonákról is.

- A tavalyi falunap alkalmával régi mesterségeket bemutató időszaki kiállítás berendezésére kaptam felkérést. Már akkor felmerült az állandó tárlat kiépítésének igénye, mely mintaszerű összefogás eredményeként jött létre. Czita János alpolgármester úr saját költségén finanszírozta a vitrinek legyártását, Felner Tibor barátom a sok tárgy fuvarozásában segített, a Klapka György Múzeum pedig a tablók és feliratok elkészítését vállalta. Külön köszönet ezért Számadó Emese múzeum igazgatónak. A szervezéssel kapcsolatos feladatokat Kőrösi Flórián vállalta magára - mondta el a kiállítás létrehozója Legát István.

A régi mesterségeket bemutató tárlat gerincét azok az értékes és immár Komárom városának ajándékozott eszközök jelentik, melyek az ősi halászat és vadászat mikéntjét mutatják be a látogatóknak. Ezek közt találni gyönyörű kifúrt medvekarmot, mely eredetileg egy vadász nyakéket díszített. A kiállítás emellett foglalkozik a szőlészettel, a borászattal, a gabonatermesztéssel, a méhészettel, a kádár és a bognár mesterséggel, de bemutat relikviákat az 1849. július 2-ai ütközetből, az erőd 19. századi kikötőjéről, a monostori révről, az első és a második világháborúban harcoló katonákról.

- A kiállításban a saját tárgyaimat helyeztem el, melyek többségét Koppánymonostoron gyűjtöttem. Emellett Ágoston Géza számos eszközt ajándékozott nekem, melyek felújítva szintén bekerültek a kiállításba. Akadnak szép számmal olyan darabok is, melyek Szászországból, a híres Przemysl erődjéből, valamint a történelmi Magyarország városaiból érkeztek - tudtuk meg Legát Istvántól, akinek ez már a harmadik tárlata volt.

Korábban a Monostori erőd Dunai bástyájában mutatták be a hajóács-asztalos és a cigány kovács mesterségeket, illetve ugyancsak a régi mesterségek kerültek előtérbe a dunaalmási lovardában is.

Legát István jelenleg is több kiállítás összeállításán dolgozik, készül a Hon-napra, illetve nyáron a felvidéki Zsigárdra, ahol csizmadia-cipész állandó tárlat összeállítására kérték fel, annak apropóján, hogy ükapja, zsigárdi Katona István csizmadia mester innen származott.

A tárlat rendezője az idén 20 éves Monostori Kulturális Egyesület, védnöke dr. Molnár Attila polgármester volt.


További oldalak:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362 1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389
| Statisztika | Honlap térkép | Adatvédelem | Honlap: Musitz Balázs, Komárom Város Polgármesteri Hivatala | javasolt felbontás:1024 * 768