Komárom és Környéke Önkormányzati Társulás portál

Komárom - hírek





Komárom kezdőoldala
www.komarom.hu

Hírek
Hirdetmények
A hónap rendezvényei
Eseménynaptár


Köszöntő
Település történet
Látnivalók
Elhelyezkedés
Népesség
Testvérvárosok


Alapadatok
Elérhetőségek
Osztályok, dolgozók
Ügyfélfogadási idők


Képviselő-testület
Bizottságok
Testületi ülés
Meghívó, előterjesztések
Rendeletek
Jegyzőkönyvek
Határozatok
Önkormányzati szerződések
Közbeszerzések
Pályázatok


Étterem
Szállás
Múzeum
Gyógyfürdő
Monostori Erőd


Intézmények
Egészségügy
Helyi adók

Komárom - Petőfi Iskola


2016. 05. 02.
Egy hét együttlét
összefoglaló a 25. Komáromi Napokról


Jubileumhoz illő programokkal várta a helyieket és a városunkba érkezőket a 25. Komáromi Napok. Több helyszínen számos kulturális és sportrendezvény zajlott. Az idei rendezvénysorozat dél-komáromi programjainak kiemelt támogatója a Kayser Automotive Hungária Kft. volt.

A hivatalos nyitány minden esztendőben április 26-a, a dicsőséges komáromi csata emléknapja, mely napon az egyesített hazai erők sikerrel állították meg a többszörös túlerőben lévő osztrák csapatok támadását! Azonban e kitüntetett dátumot megelőzően is számos érdekes program várt ránk.

Április 22-én a Mártírok útja 19. szám alatt nyílt meg Nagy Judit művésznő galériája. Az ünnepségen dr. Ströcker Renáta jegyző mondott köszöntőt, közreműködött Horsa István és az Ördöngös Népzenetanoda. Ugyancsak ezekben a napokban volt látogatható az idén 50. születésnapját ünneplő Kistáltos Óvoda óvodapedagógusának, Hinsicz Tímeának könyvgyűjteményét bemutató kiállítás az Arany 17. Rendezvényközpontban.

Április 23-án motoroktól volt hangos a város, a Kassák Klub 24. alkalommal szervezett nemzetközi motoros találkozót. A felvonuláson több százan gördültek végig Komárom utcáin. Ugyanezen a napon tartotta istállógaléria megnyitóját a Szőnyi Lovas Sportegyesület. Tíz új taggal bővült az Európai Borlovagrend. A díszes ceremóniára a Komáromi Napok előfutáraként került sor szintén április 23-án.

Az Első Izsai Lovas és Hagyományőrző Egyesület szervezésében idén is érintette városunkat a 19. Felvidéki Tavaszi Emlékhadjárat. A hagyományőrzőket a Klapka téren dr. Molnár Attila és Stubendek László polgármester köszöntötte, akik közösen húzták fel a város zászlaját. Április 24-én a Monostori erődben 40 lóval, 120 gyalogossal és 10 ágyúval hadijáték és csatarekonstrukció keretében idézték fel az 1849. április 26-ai komáromi csatát. Ugyanezen a napon színes forgatag várta a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Ház közönségét a XXII. Zene-Barátság Nemzetközi Népzenei Gálán.

A hagyományos április 26-i ünnepi testületi ülésnek ezúttal a dél-komáromi városháza díszterme adott otthont, ahol díszpolgárokat avattak, átadták a Pro Urbe- (Komárom Városért Emlékérem) és a Polgármesteri díjakat.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Dr. Fejér Gyuláné és Stirber Lajos részére. Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Udvardyné dr. Mühlenkampf Erika, Vass Péterné, Berecz Dezső, Dr. Juhász Márton, és Dr. Szekeres György. Az idei esztendőben Polgármesteri Díjban részesült Szíjj Dénes, Turi Zsolt, valamint a Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete.

Az észak-komáromi képviselő-testülettől díszpolgári kitüntető címet vehetett át Gergely István kétszeres magyar olimpiai bajnok vízilabdázó. Az idei Pro Urbe-díjat dr. Viola Pálnak és a Duna Menti Múzeumnak ítélte a városvezetés. Az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás és az ENDRESZ Csoport, az Őrsújfalusi ÉS?! Színház!, az INTERCAD Kft., a Jan Amos Komenský Általános Iskola, Kubík Tivadar és fia Tibor, a Lehár Ferenc Polgári Társulás - Klemen Terézia, Helena Nyersová, Borárosné Petrécs Anna, Spátay Adriana és Szabó Veronika pedig polgármesteri díjban részesült.

A nap méltó zárásaként a két városrész, Észak-és Dél-Komárom zeneiskoláinak közös koncertjére került sor az dél-komáromi zeneiskola Egressy termében. A koncertet a két igazgató, Hozák Adrienn és Petr Frantisek nyitotta meg.

Kiegészítő programként e napon nyílt meg a Kőrösi Csoma Sándor munkásságát bemutató tárlat a Közösségi Házban. A Jókai moziban pedig újfent bemutatta a Magyarock Dalszínház legújabb darabját, a Csoportterápiát.

Április 27-én ismét nyitott kapukat tartott a Móra Ferenc Iskola, a téma ezúttal az ökodesign volt. Ugyanezen a napon Országos Katasztrófavédelmi Terepfutó Bajnokság zajlott a Monostori erődben. A MOL területén működő FER Tűzoltó parancsnokság pedig új tűzoltófecskendő gépjárművet kapott. Szintén április 27-én kezdődött a Komáromi Napok kísérő rendezvénye, a 26. Mediawave Nemzetközi Film és Zenei Együttlét a Monostori erődben.

Április 28-án 25. alkalommal rendeztek a történész konferenciát az erőd patinás falai közt. Idén Görgei Artúr alakja került a középpontba. Ugyancsak ezen a napon került sor a 25. Komáromi Napok hivatalos megnyitójára a dél-komáromi Városháza előtti Szabadság téren, ahol dr. Molnár Attila és Stubendek László köszöntötték a komáromiakat. Közreműködött az Egressy Fúvószenekar.

Április 29-én Szent Flórián és Szent György napja alkalmából közös rendőr-tűzoltónapi ünnepséget tartott a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság a Monostori erődben. Városunkból Tamasits László c. tű. ftörm., Polgár István c. tű. ftörm., Kovács József c. tű. ftörm., Pogrányi Zsolt r. törzsőrmester, Gregor Zoltán r. törzsőrmester, Szendi Zsolt c. r. főtörzszászlós, valamint Bitter Tünde r. főhadnagy vehetett át kitüntetést.

Szintén április 29-től négy napon át a Kayser Zenei Fesztivál, Kayser színpadán egymást váltották a nagy nevek. Fellépett többek közt az Edda Művek, Vadkerti Imre és barátai, a P.Mobil, Keresztes Ildikó, a Korál, a komáromi Twinner Band, a Honeybeast, a Back II Black, a Magyarock Musical Band vagy épp a Neoton. A Kayser Zenei Fesztivál Foxconn-Borudvarában többek között a Duna Népdalkör és citerazenekar, az Udu People, a Vivat Bacchus, a Borostyán, a Garabonciás Néptáncegyüttes, az Égi Kávéház, Horsa István és zenekara, valamint a Cimbaliband szórakoztatta a nagyérdeműt. A Kayser Zenei Fesztivál Mylan-Színpadán mások mellett a Hősök, a Mystery Gang, a Kelemen Kabátban, a Firkin és a Children of Distance zenélt. A Kayser Zenei Fesztivál Zúzdaplaccán fellépő számos formáció közt megfordult az Avalanche, a Kerecsen, a Seaside Suicide, az Egyéb Veszély, a Zord, az Elit Osztag és a Vesztegzár. A Kayser Zenei Fesztivál Raiffeisen-Partysátrában pedig Bóli & Pollák, DJ Kovács, DJ Miller, DJ Bedecs és DJ Solymikonga, DJ Hubik és DJ Bagó pakolta a lemezeket. A utcabálokat idén a Syncron Band, és a 35. éves Elektron Band adta, de volt nosztalgia diszkó is DJ Tom Taylorral.

A Jókai ligetben több napon át ingyenes egészségmegőrző szűréssel várt mindenkit a Medicina Bajmegelőző Kft. Doktor 24 Csoportja. A Forrás Rádió egész napos közvetítést adott a helyszínről, kívánságműsorral, nyereményjátékokkal.

A Komáromi Napok mindig teret ad gyermekprogramoknak is, idén fellépett a Varázstükör Katolikus Színjátszó Kör, vagy épp a Délibáb Színház is. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportja és a frissen alakult komáromi DiViSz (Diákönkormányzatok Városi Szövetsége) fiataljai kézműves játszóházzal, arcfestéssel várták az érdeklődőket, a Miénk a színpad! elnevezésű programon pedig a helyi óvodások és iskolások adtak műsort. A DiViSz nagysikerű flash mobot (villámcsődületet) is tartott, melyen Keresztes Ildikóval, valamint több száz közreműködővel közösen szavalták el Kosztolányi Dezső Akarsz-e játszani? című költeményét. Az április 29-én a Szabadság téren rendezett Veteránmajálist (veterán autók és motorok seregszemléjét) dr. Molnár Attila polgármester nyitotta meg.

A 25. Komáromi Napok programjai közt számos sporteseményt (Feszty Duatlon, nyitott kapuk a Városi Sportcsarnokban! a Berecz Dezső Sporttelepen és a Molaj Sporttelepen rendezett futballmeccsek, I. Komárom Kupa Ritmikus Gimnasztika verseny, XII. Nemzetközi (IVV) Túranap, Komáromi Labdarúgó Csillagok Találkozója, tenisztorna, Tóth Mihály Kölyökfoci Torna, II. Brigetio országúti és MTB Maraton,Fit Kid bemutató, sakk- és asztalitenisz verseny, horgászverseny a Rüdiger tavon) is találhattak az érdeklődők. A KVSE – Kecskéd mérkőzés 1 – 1-es döntetlennel zárult. A Szőnyi Palánkdöngetők Köre női és férfi csapata pedig sajnos vereséget szenvedett a floorball Magyar Kupa döntőjében. Mindkét együttesünk az OB I-es bajnokság aranyérmesétől kapott ki.

Május 1-jén a Komáromi Áttörésre emlékezett az Endresz Csoport (Dél-Komárom), és az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás (Észak-Komárom). Azokra a komáromi, győri, tatai, tatabányai emberekre, akik 1919-ben Komárom területi egységéért az életüket is áldozták. Az észak-komáromi katolikus temetőben az áldozatok tömegsírjánál dr. Csere Péter író mondott beszédet. A vasúti híd déli hídfőjénél pedig Szendrey Marót Ervin, az Áldás együttes vezetője tartott zenés megemlékező műsort.

Szintén ezen a napon két fontos sporteseményre is sor került. Elsőként a déli és az északi erős emberek húzták a kötelet az Erzsébet hídon. Az első jó néhány évben mi bizonyultunk erősebbnek, de az elmúlt két esztendőben az északiak remekeltek. Ezúttal ismét nekik állt a zászló. Ezen a versenyen azonban mindenképpen Komáromé a dicsőség.

Rekordlétszámmal startolt el a Jókai ligetből a 42. alkalommal megrendezett Komárom-Komárno Nemzetközi Futóverseny. A szervező, a Komárom Európa Futóegyesület volt. A futók Szőnyi Ferenccel és Kovács Koko Istvánnal együtt róhatták a kilométereket. Két távon, 5,5 kilométeren és 10 kilométeren lehetett nevezni. A cél az észak-komáromi Sportcsarnoknál volt.

A 25. Komáromi Napokat fényfestéssel zárták, május 1-jén este a város színeiben pompázott az észak-komáromi Városháza épülete.

Dr. Molnár Attila polgármester szerint a Komáromi Napok a hagyományainkhoz való ragaszkodást, egyben a folytonos megújulást is jelentik, olyan egyedülálló eseménysorozat ez, melyre méltán lehetünk büszkék mi, komáromiak!


2016. 04. 29.
Grónai ismét aranyat szerzett

Komáromi harcosunk Grónai Sándor az Alexandros Bulls versenyzője és vezetőedzője, valamint az Univentral Bulls harcosa ismét sikeres szerepléssel zárta a hétvégét nemzetközi WFC bajnoki övet szerezve thai box 67 kg-os súlycsoportban.



A felkészítő edző Csányi János, az erőnléti edző Berta Csaba volt.



2016. 04. 26.
Átadták a kitüntető elismeréseket

Április 26-án Észak- és Dél Komárom Képviselő-testületeinek közös ünnepi ülésével kezdetét vette a jubileumi 25. Komáromi Napok. A dél-komáromi Városháza dísztermében rendezett ülésen került sor az idei Díszpolgári kitüntető címek, valamint a Pro Urbe (Komárom Városért Emlékérem) és a Polgármesteri Díjak átadására.

Az ünnepi ülésen dr. Molnár Attila Dél-, és Stubendek László Észak-Komárom polgármesterének köszöntő szavai után Komárom város jegyzője, dr. Ströcker Renáta ismertette a Díszpolgári kitüntető címre, valamint a Pro Urbe-díjakra és a Polgármesteri Díjra vonatkozó határozatokat.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Dr. Fejér Gyuláné és Stirber Lajos részére. Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Udvardyné dr. Mühlenkampf Erika, Vass Péterné, Berecz Dezső, Dr. Juhász Márton, és Dr. Szekeres György. Az idei esztendőben Polgármesteri Díjban részesült Szíjj Dénes, Turi Zsolt, valamint a Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete.

Az észak-komáromi képviselő-testülettől díszpolgári kitüntető címet vehetett át Gergely István kétszeres magyar olimpiai bajnok vízilabdázó. Az idei Pro Urbe-díjat dr. Viola Pálnak és a Duna Menti Múzeumnak ítélte a városvezetés. Az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás és az ENDRESZ Csoport, az Őrsújfalusi ÉS?! Színház!, az INTERCAD Kft., a Jan Amos Komenský Általános Iskola, Kubík Tivadar és fia Tibor, a Lehár Ferenc Polgári Társulás - Klemen Terézia, Helena Nyersová, Borárosné Petrécs Anna, Spátay Adriana és Szabó Veronika pedig polgármesteri díjban részesült.

Életutak:

DÉL-KOMÁROM

Dr. Fejér Gyuláné – a komáromiaknak „csak” Kinga néni - szülőhelyén, Nyergesújfalun végezte tanulmányait egy ötgyermekes család legkisebb gyermekeként. Röntgenasszisztensnek tanult és az Esztergomi Kórházban helyezkedett el. 1967-ben kötött házasságot Dr. Fejér Gyulával, akivel 3 gyermeket neveltek fel. Komáromba 1975-ben költözött a család, ahol 2001-ig - nyugdíjba vonulásáig - a Komáromi Rendelőintézet röntgen osztályán dolgozott.

A 80-as években kezdett foglalkozni az idősek gondozásával és a rászorulók megsegítésével. A Máltai Szeretetszolgálat Komáromi Csoportjának 1991-ben történt megalakulásával egyidejűleg vállalt munkát a csoportban, s annak 2003 óta vezetője is volt.

Kinga néni 2004-ben részt vett a Sorstárs Támogató Szolgálat megszervezésében, mely már a Komáromi járás többi településein is tevékenykedik. 2005-ben pedig létrehozták a Fogyatékosok Nappali Intézményét, mely főképp az értelmi fogyatékkal élő felnőtteknek, de a magántanulói státuszban lévő gyermekeknek és mozgássérülteknek is kínál lehetőséget az idő tartalmas eltöltésére.

Dr. Fejér Gyulánét Komárom Város Képviselő-testülete 2007-ben Salkaházy Sára Díjban részesítette.

Dr. Sólyom László, a Magyar Köztársaság Elnöke 2008-ban a Szociális Munkáért Díjat adta át számára.

A Máltai Lovagrend 2009-ben ezüst érdemkeresztet adományozott a szeretetszolgálatban végzett munkájáért.

Kinga néni karitatív munkáját talán Calcuttai Teréz Anya szavaival lehetne a legpontosabban jellemezni: „Ne feledd, hogy két kezed van: az egyiket az Isten azért adta, hogy magadon segíts, a másikat, pedig azért, hogy másokon!”

Stirber Lajos pedagógus magyar nyelven tanult a nyitrai főiskolán oroszt és földrajzot, majd felvette a zenei nevelés tárgyat is. Így „három tantárgyas diákként” államvizsgázott a mai Konstantin Filozófus Egyetemen 1963-ban.

Azon ritka pedagógusok közé tartozik, aki egész pályáját egy munkahelyen töltötte el, vagyis negyven éven át - a ma Szlovákiában található - Komáromi Jókai Mór Alapiskolában tanított. 1970-ben megalakította a 60-80 főből álló „Kicsinyek Kórusát”, mely szinte azonnal elismerté vált.

Zenei sokoldalúságát, magas képzettségét mutatja az is, hogy számtalan tankönyv, zenei tanterv, módszertani kézikönyv, zenei kiadvány szerzője, társszerzője. Az elmúlt húsz év alatt több írása jelent meg a Szabad Újságban, a Komáromi Lapokban, és a Komáromi járás hetilapjában a Dunatájban is gyakran olvashatjuk szókimondó írásait, tudósításait.

Részt vesz a CSEMADOK munkájában, a 100 éves Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület zenei szekciójának vezetője, tagja a Szlovákiai Magyar Zenebarátok társaságának, szerkesztői tagja az Öregdiák c. hírlevélnek, és immáron tíz esztendeje karnagya a Gaudium vegyes karnak, amely a valamikori tanítványaiból alakult meg.

Betölti az észak –és dél Komárom közötti kulturális nagykövet szerepét, személye kifejezi – Jókai Mór szavaival élve – a klasszikus egy komáromi polgár mintaképét.

2015-ben az ő kezdeményezésére alakult meg a két városrész legkiválóbb muzsikusaiból a Városi Kamarazenekari Egyesület.

Stirber Lajos karnagy, a Magyar Kultúra Lovagja munkásságáért átvehette már – többek között - Komárom Város Polgármesterének díját, a Katedra Életműdíjat, a Magyar Pedagógus Díjat, a Komárom Város Pro Urbe Díját.

Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Udvardyné dr. Mühlenkampf Erika, Vass Péterné, Berecz Dezső, Dr. Juhász Márton, és Dr. Szekeres György.

Udvardyné dr. Mühlenkampf Erika született komáromi. A német-biológia szakos középiskolai tanári képesítésének különböző fokozatait a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen, a szegedi József Attila Tudományegyetemen és a Károly Gáspár Református Egyetemen szerezte. Közoktatási vezetői tanulmányait a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végezte. Birtokosa a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Doktori és Habilitációs Bizottsága által adományozott egyetemi doktori címnek, melyet biológiai kutatómunkájával ért el.

Pályáját a Komáromi Jókai Mór Gimnáziumban kezdte 1987-ben, a német nyelv és a biológia tantárgyak tanításával. 1995-ben az intézmény igazgató-helyettesévé, majd 1 évvel később az iskola igazgatójává nevezték ki. Idén, október 1-jén lesz húsz éve, hogy a Komáromi Jókai Gimnázium munkáját irányítja.

Tanárként, igazgatóként, szaktanácsadóként, közoktatási szakértőként és érettségi elnökként mindig számítottak, számítanak szaktudására és szakszerű véleményére. Szoros kapcsolatot ápol a város egyéb intézményeivel, de országos, sőt országhatáron túli szervezetekkel is.

Társadalmi elismertségét mutatja, hogy az Igazolt Magyar Szabadságharcos Világszövetség 2012-ben az „56-os Hűség a Hazához Érdemrend Nagykeresztjét” adományozta számára a fiatalok magyarságtudatának erősítéséért.

Az igazgatónő nem csak kollégáitól, de önmagától is megköveteli, hogy választott hivatását nap, mint nap magas színvonalon végezze és, hogy az oktatás-nevelés mellett olyan példát is mutasson, értéket is hordozzon, mely tiszteletet követel.

Vass Péterné 1970-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti főiskolán szolfézs és hegedűtanári szakon, s ez évben kezdett el dolgozni élete első, s mindmáig ugyanazon munkahelyén a Komáromi Állami Zeneiskolában. 1971-ben igazgatóhelyettesi kinevezést kapott. Ezen megbízatását 38 év alatt egyszer cserélte fel másra: két és fél évig megbízott igazgatója volt az intézménynek.

38 éves tanári pályafutása alatt több nemzedéknyi tanítványa részesült kiváló felkészítésben, szerette meg Vass Péterné Marika néni tolmácsolása, szaktudása, lelkesedése folytán a zenét, a népdalt, vagy választotta a zenei vagy ahhoz közel eső pályát.

Fáradhatatlanul vett részt az iskola megújulási folyamataiban is, hisz az új helyi tanterv és pedagógiai program egyik kidolgozója, s a zenetörténet tárgy bevezetője és előadója volt. Ennek érdekében mindig kész volt az új ismeretek befogadására, aktív volt a továbbképzésben.

Töretlen hittel és lelkesedéssel vett részt városunk kulturális és szellemi életében. Alapító és vezetőségi tagja volt a Pro Urbe díjas Vox Femina kórusnak, a szintén Pro Urbe díjas Brigetio tanári zenekarnak, s a Vivace Zenei Egyesületnek.

Berecz Dezső Komáromban született, lokálpatrióta családban. Számukra mindig fontos volt a közösségi lét, a közösségért való tenni akarás. Ugyanakkor már nagyon kicsi gyermekként is a focilabda volt a kedvenc játéka, édesapja pedig 1990-ben újra labdarúgó csapatot alapított Koppánymonostoron. Ebben az évben Berecz Dezső tagja volt annak az ifjúsági válogatottnak, mely négy megye bajnokságán ezüstérmet nyert.

2010-ben aztán a Koppánymonostori Egyesület elnökévé választották. A tőle megszokott alapossággal, lendülettel intézi az egyesület ügyeit, irányítja a fiatalokat. De részt vesz a jótékonysági sportbál, a focitáborok szervezésében is. Nagy gondot fordít arra, hogy ne csak a személyi, hanem a tárgyi feltétek is magas színvonalúak legyenek. Ezért szervez, megbeszél, összetart és végül szépül, újul a monostori pálya: így valósult meg a klubhelyiség, kondi terem, pályavilágítás, edzőpálya és öntözőrendszer. Nagy hangsúlyt fektet az utánpótlás nevelésre, ma már összesen 8 korosztály sportol és versenyez az egyesületben.

Élete, mindennapjai egybeforrnak az egyesülettel, hiszen még önéletrajza is inkább az egyesülettel elért eredményekről szól, semmint önmagáról. A Koppánymonsotori Sportegyesület 2011-ben megkapta Komárom Pro Urbe Díját, de Berecz Dezső személyes munkáját a szakma is elismerte, hiszen 2012-ben a Magyar labdarúgó Szövetség a 2011/2012-es év legjobb megyei sportvezetőjévé választotta.

Dr. Juhász Márton 1979-ben szerzett általános orvosi diplomát a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. Ezt követően 5 évig Dombóváron a belgyógyászati osztályon dolgozott. Komáromban 1983-tól él és dolgozik, 1985-től – belgyógyászati szakvizsgával - háziorvosként látja el a hozzá fordulókat.
Hivatása mellett fontosnak tartotta, hogy a közösség életében is szerepet vállaljon, így 8 évig volt a képviselő-testület tagja és az Egészségügyi –és Szociális Bizottság elnöke. Ezen időszak alatt épült meg a szociális otthon, megtörtént az egészségügyi alapellátás és a kórház-rendelőintézet szétválasztása, valamint ennek gazdasági és szervezeti hátterének megteremtése. Ekkor épült a kétpraxisos központi ügyelet is biztosító rendelő, ami jelentősen javított a város lakossága egészségügyi ellátásának minőségén.

Elnöke volt a Komárom-Kisbér területi orvosi kamarának is. Közreműködött az 1985-ben életre hívott Komáromi Egészségügyi Gép-Műszer Alapítvány létrehozásában, mely azóta is folyamatosan segíti és támogatja a kórház, valamint a rendelőintézet és a Mentőállomás technikai műszerekkel való ellátását. Az alapítvány kuratóriumának ma is tagja.

Dr. Szekeres György esztergomi születésű, de Nyergesújfalun nőtt fel. 1976-ban végzett – Summa cm laude minősítéssel – a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Fogorvostudományi Karán. Azóta Komáromba él és látja el a hozzá forduló betegeket. Mindennapi munkája mellett – 20 éve – csoportvezetői feladatokat is vállal.

A komáromi Egészségügyi Alapellátási Szolgálat képviseletében hosszú ideje tagja az Országos Alapellátási Szövetségnek, jelenleg annak alelnöke is. Megalakulása óta tagja a Magyar Orvosi Kamarának, volt etikai bizottsági tag helyi, megyei, majd Közép-magyarországi szinten.

Saját bevallása szerint a másokon való segíteni vágyás terelte az orvosi pálya felé. Az elmúlt négy évtized folyamán azonban nemcsak a szenvedő pácienseknek segített, hanem – oktatói tevékenységével - mindazoknak az ifjú kollégáknak is, akik szintén ezt a pályát választották.

Dr. Szekeres György szakterületén rendkívül fontosnak tartja a megelőzést. Ezért az ő kezdeményezésére vált a „Kincset ér” Városi Prevenciós program része az óvodai fogászati szűrés. Munkája magas színvonalát azonban nemcsak a betegek, hanem a szakma is elismeri. 2014-ben Dr. Huszár Csaba Emlékérmet kapott. Az idei évben pedig jelölték az „Év orvosa” pályázat keretében az Astellas díjra, melyre eddig még fogorvost soha nem jelöltek. Itt országos 11. helyezést ért el.

Az idei esztendőben Polgármesteri Díjban részesült Szíjj Dénes, Turi Zsolt, valamint a Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete.

Szijj Dénes Szőnyben született, három gyermek édesapja. Bicskén tanult postaforgalmi szakon, majd az érettségi megszerzését követően – nagyapja és édesapja nyomdokaiba lépve – a Komáromi 2. számú Vasúti Postán helyezkedett el.

Gyermekkora óta a labdarúgás szerelmese. Az olajmunkás SE játékosa volt, később pedig eredményesen szerepelt Mocsán a Komárom-Esztergom megye III. és II., valamint Ászáron III. osztályú futballklubokban is.

1992-ben alapító tagja volt és a mai napig mezőnyjátékosa a „Házi Tej” csapatának, mellyel az utóbbi években főleg kispályás és öregfiú tornákon vesz részt. Szűkebb baráti körével megalapította a Tej-Kupa labdarúgó tornát, mely az elmúlt 23 évben családi és szabadidős programmá nőtte ki magát Szőnyben. A rendezvény 2015. óta id. Galambos Tamás Emlékkupa néven kerül megrendezésre.
Alapító tagja a 2012-ben alakult FC Brigetio „Öregfiúk” gárdájának és ő a csapat közösségi életének egyik fő mozgatórugója.

Családjával együtt aktív szereplője a városi programoknak, legyen szó szüreti lovas felvonulásról vagy focitorna szervezéséről.

A szőnyi városrész közösségi életének fellendítéséért végzett munkája elismeréséül 2012-ben a Szőnyi Kulturális Egyesület SZŐKE Díjjal jutalmazta.

Turi Zsolt hosszú évek óta meghatározó egyénisége Komárom helytörténeti és kulturális életének. A Nemzeti Adó-és Vámhivatalban pénzügyőr őrnagyként végzett munkája mellett olyan elhivatottsággal segíti Komárom múltjának és jelenének kutatását, a jövőnek történő megörökítését, hogy méltó példaként állhat mindannyiunk előtt.

Önkéntesen segíti a Klapka György Múzeum munkáját, számos kiállítás szervezésében vett részt, de gyűjtőmunkában és katalógus-könyv írásban is számíthatnak rá az ott dolgozók. A Kecskés László Társaság Életképek című, a Felvidékről kitelepített és Komáromban letelepedett családokról szóló albumaiba is gyűjtötte, szerkesztette a visszaemlékező írásokat.

Nemcsak helytörténeti munkában, hanem a közösségi élet más területén is szívesen segít, hiszen önkéntes segítő és előadó is a nyári napközis táborokban.

Több ízben rendezett saját kiállítást, a „Komáromi képek és képeslapok, térképek” témakörben és gyakran vesz részt városunkról készült fotókkal kiállításokon, pályázatokon.

Többször szerepelt írásaival, a Koppánnmonostori Kalendárium helytörténeti kiadványban, állandó sorozatot ír a Komáromi Újságban, „Mesélő képeslapok” címmel, és társszerzője volt a közelmúltban megjelent „Komárom” című helytörténeti tankönyvnek.

A sport sem áll távol tőle, hiszen tagja volt annak a futócsapatnak, mely Komáromból a Franciaországban lévő Wavigniesbe futott és egyik alapítója a Szőnyi Palánkdöngetők Körének is.

Nem titkolt célja, eddig még beteljesületlen vágya, hogy Szőnyben megvalósuljon a Falumúzeum, mely gyűjti és rendszerezi a település múltjának eszközeit, használati tárgyait, dokumentumait. A leendő múzeum anyagát (másokkal együtt) évtizedek óta gyűjti, hogy azt felajánlhassa majd a Klapka György Múzeum számára.

A Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete alapítását 2006-ban magánszemélyek kezdeményezték azzal a céllal, hogy társadalmi szervezetként vehessenek részt az erődök megújításán, hasznosításán tevékenykedő vagyonkezelők munkájában. Az évek során részt vettek a rendezvények megvalósításában, elősegítették az erődök tevékenységeihez kapcsolódó kulturális-idegenforgalmi programok iránt érdeklődők közötti együttműködés kialakítását. Kiemelt feladatuk a kulturális örökség megóvása, ismeretterjesztés és környezetvédelem. Fontos feladatának tartja az egyesület, hogy minél több komáromi lakos látogassa meg az erődöket.

Saját rendezvényekkel is hozzájárulnak Komárom kulturális örökségének megőrzéséhez. Ilyen pl. a Donnál elesett komáromi katonákról való megemlékezés minden évben vagy az évente kétszer megszervezett „Ültess fát gyermekedért-Komáromért” akció.

További céljuk a civil kapcsolatok bővítése, erősítése határainkon belül és kívül. Jó kapcsolatot ápolnak a felvidéki Kékkő, Salgó és Fülek települések civil szervezeteivel. Részt vesznek a város történelmi megemlékezésein, fontosnak tartják az ünnepeken való aktív részvételt.

Környezetvédelmi munkájuk során gyakran szerveznek közösségi akcióként takarítási munkát, pl. a Csillag erődnél, vagy a Duna parton, de ültetnek fákat, melyeket folyamatosan ápolnak, gondoznak.

ÉSZAK-KOMÁROM

Gergely István

A kétszeres magyar olimpiai bajnok vizilabdázó Dunaszerdahelyen született 1976-ban. Az alapiskola elvégzése után a Komáromi Ipari Szakközépiskola diákja volt. Itt szerettették meg vele a vizilabdát. tehetséges, szorgalmas volt. 1993-tól 2002-ig 130 mérkőzésen szerepelt a szlovák junior és felnőtt válogatottban. 1994-ben junior vizilabda vb-én bronzérmet szerzett a szlovák csapattal. Magyar színekben 2003 – 2011 volt válogatott. A 2004-es és a 2008-as olimpián aranyérmet szerzett. Tagja volt a 2003-ban világbajnokságot, 2005-ben vb ezüstérmet nyert csapatnak. 2014 áprilisában befejezte játékos-pályafutását. Iskolai végzettsége Sportmenedzser MSC. Jelenleg Phd hallgató a Semmelweis Egyetemen. Négy évre a Magyar Vízilabda Szövetség elnökségi tagja és a magyar vizilabda válogatott kapusedzője lett. 2009-ben csatlakozott a Magyar Hospice Baráti Kör alapítványhoz. Nős, két gyermek édesapja. Munkáját állami kitüntetésekkel és elismerésekkel is díjazták. Gergely István pályafutását a komáromi vízilabda klubban kezdte. Ő az egyik legsikeresebb Komáromból indult sportoló. Sok fiatal sportoló példaképe.

Dr. Viola Pál

1936. július 25-én született Gútán. Alapiskolába Nagyszegben kezdett járni. Amikor 1945-ben bezárták a magyar anyanyelvű iskolákat, a gútai szlovák iskola növendéke lett. Amikor a későbbiekben újra megnyíltak a magyar iskolák, ott folytatta tanulmányait, majd 1952-től az akkori Komáromi Gimnázium növendéke lett. Orvosi diplomáját a pozsonyi Komensky Egyetem Orvostudományi Karán 1962-ben szerezte meg. 1964. októberében véglegesen a Komárom-i Kórház Ideggyógyászati Osztályára került. 1970-től megbízott főorvosként irányította az osztályt, majd 1973. március 1-én hivatalosan is kinevezték az Ideggyógyászati Osztály élére és hivatását az osztály főorvosaként nagy odaadással végezte.

Látva az Ideggyógyászati Osztály működési körülményeinek tarthatatlanságát és méltatlanságát, a komáromi járás betegeinek színvonalas ellátása érdekében minden erejével azon dolgozott, hogy a helyzet megváltozzon és az osztály megfelelő feltételek mellett működjön. Felbecsülhetetlen értékű munkája gyümölcseként 1986-ban átadásra került az új, a kor követelményeinek megfelelő, korszerű, szakrendelővel, jól felszerelt kórtermekkel és lifttel ellátott Ideggyógyászati Osztály. Ekkor a Kerületi Nemzeti Bizottság a Nyugat Szlovákiai Kerület fejlesztésében elért sikerekért kitüntetésben részesítette.

Dr. Viola Pálnak köszönhetően 1995-ben városunk kórháza egy CT-berendezéssel gazdagodott. Először a kórház beruházása lett volna, de miután ez nem sikerült, Dr. Viola Pál személyes kezdeményezése után, Pásztor István, Komárom akkori polgármestere, Dr. Drobáň Ivan, a radiológiai osztály főorvosa és Dr. Baątrnák Ferenc, a sebészeti osztály főorvosa hathatós segítségével a komáromi járás községeinek, polgármestereinek közbenjárásával sikerült a szükséges mintegy 25 millió koronát összegyűjteni és 1995-ben megvásárolni a CT – berendezést.

Dr. Viola Pál gyógyító munkáját lelkiismeretesen, mindig a betegek érdekeit figyelembe véve végzi. 1999-ig vezette a kórház ideggyógyászati osztályát. Ezután Komáromban megnyitotta magán szakrendelőjét és mind a mai napig tevékenyen dolgozik.

Közéleti tevékenységének értékes része az 1981 – 1990 közötti időszak, amikor az akkori Komáromi Járási Nemzeti Bizottság képviselőjeként az Egészségügyi, munkaügyi és szociális bizottság elnöke volt. Komárom város polgármestere 1994-ben Polgármesteri Díjjal köszönte meg a városért végzett önzetlen munkáját.

1994.novemberében megválasztották a városi képviselő testület tagjává és a szociális, egészségügyi és lakásügyi bizottság elnökévé. Ezt a tisztséget 2 évig látta el. Ekkor személyes okok miatt visszaadta mandátumát.

Dr. Viola Pál 2011-től 2015. októberéig elnökként sikeresen vezette a Komáromi Magyar Gimnázium Öregdiákjainak Baráti Körét. Ehhez az időszakhoz kötődik két hagyomány megteremtése is: egyik a minden év május 8-án megrendezendő „Családnap” a magyar szülők és gyermekeik részére, melynek célja, hogy elősegítse a magyar anyanyelvű gyermekek helyes iskolaválasztását. A másik az 1848/49-es szabadságharc és forradalom előestéjén megrendezendő nagyszabású ünnepi műsor a város iskoláinak közreműködésével.

Viola Pál szoros kapcsolatot ápolt az orvosi szakma hazai és külföldi, főleg magyarországi képviselőivel is és orvoskollégáival együtt részt vállalt a Magyar Egészségügyi Társaság munkájában is.

Dr. Viola Pál minden körülmények között hű maradt szülőföldjéhez, a felvidéki magyar közösséghez. A komáromi járásban és Komáromban nagy tiszteletnek és szeretetnek örvend. Aktívan jelen van a felvidéki magyarság életében és sorsdöntő kérdésekben hallatja hangját. Kiemelkedő tevékenysége, eredményes munkája példaképül szolgálhat az ifjabb nemzedékeknek.

Duna Menti Múzeum Komárom

1886. december 19-én, 130 éve alakult meg a Komárom vármegyei és Komárom városi történeti és régészeti egylet, mely lerakta a komáromi múzeum alapjait. Az 1911-ben alakult Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, 1913-ban felépítette a gyűjteményeknek állandó helyet biztosító Kultúrpalotát, mely mindmáig a múzeum főépülete. A múzeum az egyleti keretek között is elismerést érdemlő leletmentő és gyűjtőmunkát, illetve rendkívül sokrétű közművelődési tevékenységet végzett. A második világháború után az intézményt államosították és 1949-től Duna Menti Múzeum néven működött tovább. A múzeum 1991-től 2007-ig országos hatáskörű intézményként a szlovákiai magyar kultúra dokumentálásával foglalkozott, 2008-tól e feladatköre Nyitra megyére terjed ki. Napjainkban a folyamatosan gyarapodó gyűjteményekben összesen több mint 140 ezer tárgyat őriznek. A múzeum széleskörű kiállítási tevékenysége mellett (8 állandó és évente mintegy 20 időszaki kiállítás), múzeumpedagógiai és kiadói tevékenységgel is foglalkozik. A Kultúrpalota díszterme az elmúlt évtizedekben is számtalan hazai és nemzetközi tudományos konferencia, ünnepi megemlékezés és hangverseny helyszíne volt. A múzeum történelmi és szakkönyvtára csaknem 43 ezer kötettel várja az olvasókat. 1972-től a múzeumi munka számos területén aktívan együttműködik a csaknem 100 tagú Múzeumbarátok Körével valamint 2000-től a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesülettel.

1994-ben a VI. erőd műemlékvédelmi felújításáért és a római kőtár létesítéséért a múzeum Európa Nostra-díjat kapott. 2011-ben alapításának 125. évfordulója alkalmából a város kulturális életének gazdagításáért polgármesteri díjat kapott. Az intézmény állandó és időszaki kiállításaival, tudományos-kutató tevékenységével, kiadványaival és közművelődési rendezvényeivel jó hírnevet szerzett magának itthon és külföldön egyaránt. Ezzel jelentősen hozzájárult városunk, Komárom múltjának és jelenének megismertetéséhez, idegenforgalmának növeléséhez, gazdagítva ezzel a város kulturális életét.

Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás és ENDRESZ Csoport

Az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás 2010- ben alakult a civilszféra tagjaiból és polgárokból városunk életének jobbtételéért. A 2008 – ban alapított dél- komáromi Endresz csoporttal együttműködve szervezik programjaikat. Hitvallásuk: „Bár két országban élünk, de egy városban egy jobb és közös Komáromért tesszük dolgunkat a Duna mindkét oldalán együtt, vállvetve.”

Kulturális és társadalmi programjaik közül a fontosabbak: Korona-napok, a Komáromi Áttörés május 1-i egésznapos rendezvénye, július 4-ei megemlékezés, Erzsébet híd Fesztivál, Hon-Nap hagyományőrző nap Dél – Komáromban, Gróf Eszterházy János emlékének ápolása Észak Komáromban, sporttal egybekötött kulturális túrák szervezése. Kulturális rendezvények a Kultúrpalotában és a Viking Pub-ban kerülnek megszervezésre.

Együttműködnek a Csemadokkal, a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzatával, a JóMód Diákkörrel, a komáromi civilekkel és természetesen a két városrész vezetésével.

Őrsújfalusi ÉS?! Színház!

Vannak olyan kis közösségek, ahol a kultúrának, illetve a helyi amatőr kulturális-művészeti tevékenységnek évtizedekre visszavezethető múltja van. Ahol erős gyökereket ereszt ez a nemes hagyomány, ott tűzön-vészen át megmarad. Itt már a két világháború között létezett műkedvelő színjátszás, amely a mai napig tart, sőt szemlátomást fejlődést mutat. Lehet, hogy a jószerencse, de semmiképpen sem a véletlen hozta úgy, hogy 1993 óta előbb Kiss Péntek József, majd pedig a mai napig Szabó Csilla szakmai irányítása mellett a legrangosabb hazai magyar nyelven játszó színjátszó együttesek egyike; számos hazai és külföldi fesztivál díjazottja lett az a művészeti csoport, amelyik ma már nemcsak előadások színrevitelével, hanem színjátszó táborok szervezésével is foglalkozik. Nincs annál fontosabb, mint továbbadni az együttalkotás vágyát és szeretetét, amely szakmai ismeretekkel párosulva tud kibontakozni igazán. A táborok mellett szakmai képzések sorát bonyolította már le a társulat, amely polgári társulásként működve öregbíti nemcsak szűkebb működési helye, Őrsújfalu, hanem Komárom hírnevét is.

INTERCAD Kft.

INTERCAD kft. 2006-ban alakult. Főprofiljuk a hajótervezés: munkahajók olajfúrótornyokhoz, személyszállítók – yachtok, tengerjáróhajók. Emellett hajóátépítéssel és innovációval is foglalkoznak.
Kezdetekben 2 fővel kezdte a Kft a munkáját, jelenleg 25 - 30 alkalmazott dolgozik a cégnél, de voltak már 40 fővel is, mivel a megrendelés függvényében bővülnek. 2013-ban világsikerű Seven Viking gyártmányuk elnyerte az év hajója díját. Norvég hajógyárral működnek együtt, atipikus hajótesteket, nagy orrú hajókat terveznek a mai napig. 2010 ben önállósultak, ekkor megvásárolták addigi norvég tervezőpartnerüket, és ettől kezdve sikeresen működnek. 2014 – ben leányvállalatot alapítottak Hollandiában – Intercad Holland névvel – amelynek fellendítésével további terjeszkedést terveznek.

A Jan Amos Komenský Általános Iskola

története 1976 – tól íródik. Kezdetektől a minőségi oktatás szimbólumává vált és a komáromi járás legjobb iskolái közé került. Tanúsítja ezt rengeteg kiváló eredmény a járásitól egészen az országos szintig, amelyet az iskola diákjai az elmúlt 40 évben elértek. Az iskola eredményes működését bizonyítja diákjai sikeres felvételi vizsgái a középiskolákba. Az iskola jó hírneve köszönhető a pedagógusok kemény munkájának, amódon, hogy a tanulók egyéniségét és képességeit figyelembe véve segítik őket a tovább tanulásban. A tanárok diákjaikkal részt vesznek különféle projektekben, mint például az „Egészséges iskola”, „Stúrék digitalizálva”, „Tanmenet modernizálása”, és az „Erasmus +” - programban. Az iskola nem csupán tanulás és verseny. Az iskola szórakozás és játék is, a diákok szabadidejében. Nagyon népszerűvé vált a ©arkaniáda, Töklámpás délután, Maszkabál, közös tevékenységek a szülőkkel, ideértve különösen a Tiszta udvar nevű program vagy a Szülők bálja.Az iskola baráti kapcsolatot tart fent a budapesti Batthyány Ilona Általános Iskolával, a blanskói Tomáą Garrigue Masaryk általános iskolával, és a Ribinsk hajó legénységével. Ebben a rövid méltatásban nem lehet felsorolni az iskola 40 évének minden történését, azonban a rengeteg sikeres verseny, az ott szerzett díjak és a volt diákok eredményei bizonyítják az oktatás magas színvonalát. A Nyitrai Regionális Oktatási Hivatal 2005 – ben az intézménynek a Legjobb iskola címet adományozta, míg 2012-ben az Oktatási Minisztérium Díszoklevelét kapták.

Kubík Tivadar és fia Tibor

2010-től nagy megszállottsággal és odaadással rakják rendbe történelmi hagyatékunkat - a VII-es bástyát és közvetlen környékét. Próbálják menteni a menthetőt és sziszifuszi munkával visszaállítani eredeti szépségébe mindazt, amit az elmúlt három évtized hanyagsága okozott, és fokozatosan eltüntetni a fosztogatók és vandálok keze nyomát. Szorgos munkájuk eredményeként megújult a csapóhíd, a bástya belső udvarában a kút, a vízlevezető sáncok, számos helyen sikerült már kitakarítaniuk a pincehelyiségeket, a hulladékkal telehordott vizes árkokat és néhány helyiség is már szinte eredeti állapotában tekinthető meg. Munkájuk hétről hétre mérhető, szorgalmuk példaértékű és pótolhatatlan. A távlati tervü egy technikai múzeum létesítése.

Lehár Ferenc Polgári Társulás - Klemen Terézia

A Lehár Ferenc Polgári Társulás ugyan még fiatalnak mondható, hisz 4 éve alapította megálmodója és jelenleg is elnöke Klemen Terézia, mégis eddig a leglátványosabb, színes főleg nyári térzenei koncertek megszervezésével gazdagították Komárom város kulturális életét. Az alapító elnökben gyorsan megfogalmazódott, mit is szeretne csinálni: a Lehár Társulás célja, hogy Komárom város szülöttjének, a világszerte ismert zeneszerzőnek emlékét megőrizze, a Lehár hagyományokat ápolja és népszerűsítse, valamint a kellemes, de igényes szórakoztatás biztosítása minden korosztály számára különböző stílusú, zsánerű zenével. A Lehár Ferenc Polgári Tárulás rendezvényei ma már jóval városunk határain túl is ismertek, gondolhatunk itt a nagyon színvonalas Lehár bálra is. Klemen Terézia az a típusú ember aki szereti az embereket, szereti, ha örülnek, ha jól érzik magukat, őszintén hiszi, hogy örömet szerezni másoknak az egyik legszebb dolog a világon, melyet megtehet az ember egy-egy kedves szóval, apró ajándékkal, figyelmességgel vagy akár azzal, hogy vasárnap esténként ingyenes koncerteket rendez a város központjában , a Klapka téren, hogy jól érezze magát az odalátogató.

Helena Nyersová

1980. szeptember 1-je és 2015 június 30-a között volt az Ipari Szakközépiskola alkalmazottja. Gazdag pedagógiai tapasztalatait több, mint három évtizeden át kamatoztatta a szlovák nyelv és irodalom valamint a polgári nevelés tanításában. Tanári gyakorlata során kiváló eredményeket ért el nemcsak az önművelés, hanem a diákok nevelése terén is, hiszen osztályfőnöki teendőket is ellátta, egészen a 2011-ben történt igazgatóhelyettesi kinevezéséig. A Szlovák Köztársaság Iskolaügyi Minisztériumával együttműködve éveken át volt az Ismerd meg a Szlovák Nyelvet össz-szlovákiai, és a Szép Magyar Beszéd kerületi fordulójának szervezője. Tevékenyen részt vett az aranymaturások ünnepségének évenkénti megszervezésében is. Szervezésileg és módszertanilag irányította az Osztályfőnökök Szakmai Szövetségét.

Az elsők között volt, aki megszerezte a szakmai minősítés I. majd II. fokozatát is. Tevékenyen részt vett a Liptóújvári Elektrotechnikai Középiskola és a Budapesti Szlovák Tanítási Nyelvű Gimnázium, valamint a Komáromi Ipari Szakközépiskola közötti szakmai és baráti együttműködés kiépítésében. 2014-ben elnyerte a Szlovák Köztársaság Iskolaügyi Minisztériuma által adományozott Szent Gorazd érmet.

Borárosné Petrécs Anna

45 éven át állt a rivaldafényben.. Ma is ezt teszi, öregbítve ezzel Komárom város hírnevét – nemzetközi szinten is. 1964-től 1974-ig a Magyar Területi Színház (MATESZ) komáromi társulatának, 1974-től 1977-ig pedig a MATESZ kassai Thália Színpadának színésze. Ezután három évig hivatalnokként működött, majd 1980-tól 1990-ig újra a MATESZ tagja, és 1990-től a MATESZ jogutódja, a Komáromi Jókai Színház színésze, egészen nyugdíjbavonulásáig. 2000-ben egyik alapítója volt a Teátrum színházi polgári társulásnak Komáromban, ahol az elmúlt másfél évtized alatt több szerepben kitűnő teljesítményt nyújtott. Színészi pályája során több mint száz szerepet alakított a felvidéki magyar színházakban. Évtizedeken keresztül a pozsonyi rádió magyar adása hangjátékainak és egyéb irodalmi műsorainak gyakori szereplője volt. A színházban és színházon kívül egyaránt több darab segédrendezőjeként dolgozott, ötleteivel, kreativitásával gazdagította, segítette a produkciók magas művészi színvonalú színpadra vitelét, bemutatását. Boráros Imre Kossuth-díjas színművésszel és más művésztársaival számos zenés-irodalmi előadóestben lépett fel a Kárpát-medence magyarlakta vidékein, Nyugat-Európa több országában, Svédországban, valamint az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában. Petrécs Anna termékeny életműve, szerepformálása és a magyar színház iránti szeretete, tisztelete példaértékű mindnyájunk számára. A 2016 ban jubiláló Petrécs Annának ezennel is szívből gratulálunk.

Spátay Adriana

Húsz éve oktatja irodalomra, az irodalom szeretetére és az anyanyelv helyes használatára a diákjait az a tanár, aki nemcsak kivételes pedagógusi képességével, alapos tudásával, de mindenek feletti emberségével vált iskolája legismertebb és a diákok körében legnépszerűbb pedagógusainak egyikévé. Diákjai alapos ismeretek mellett emberséget, egyenességet, tiszteletet is tanulnak tőle. Mindemellett a tehetséggondozásban is felmérhetetlen érdemeket szerzett, hiszen az iskolában töltött két évtized alatt vers- és prózamondók sokaságát készítette fel hazai és rangos külföldi versenyekre, melyeken a legelőkelőbb helyezéseket érték el. Másfél évtizeden át volt társrendezője a GIMISZ Diákszínpadnak. Pontossága, ötletei és a háttérmunkákban is odaadó segítsége nagyban hozzájárult az együttes szakmai és közönségsikereihez. Szegő néven egy pódiumszínházi előadásokat bemutató együttest alapított a Selye János Gimnáziumban. Alkalmi és ünnepi műsorok állandó szerkesztője és rendezője.
Szabó Veronika

Szabó Veronika

1954 óta, 57 éven keresztül tanította a diákokat a komáromi művészeti alapiskola alsó tagozatán Több száz növendéket vezetett el a zene szeretetéhez, a test és a lélek harmóniájához a zongorajáték oktatása által. A legnagyobb szakmai sikerei közé tartozik az egyik legelismertebb komáromi születésű zongoraművész, Skuta Miklós kinevelése. Zenepedagógusi tehetségét a növendékei eredményei bizonyítják számos rangos versenyen az 1957/58-as tanévtől kezdődően egészen nyugállományba vonulásáig. 11 növendéke folytatta tanulmányait a pozsonyi zenei konzervatóriumban, négyen pedig a nyitrai pedagógiai főiskolán végeztek zene szakon. A 11 konzervatóriumot végzett tanítványa ma a komáromi művészeti alapiskola tanára. Pedagógiai tevékenységét több rangos járási és megyei díjjal jutalmazták. 1987-ben megkapta a „Példás tanár” díjat, 2009-ben pedig a szaktárca köszönőlevelét a sokéves eredményes zenepedagógiai munkássága elismeréséért.


2016. 04. 26.
A szépkorú komáromiakat köszöntötték

Április közepén ünnepelte 95. születésnapját Molnár Jánosné, és Somogyi-Csizmazia György. A városvezetés ezúttal is otthonában köszöntötte fel a két szépkorú ünnepeltet, akik hajlott koruk ellenére kiváló egészségi és szellemi állapotnak örvendenek.

Dr. Molnár Attila polgármester és Turi Bálint alpolgármester miniszterelnöki köszöntőlevéllel és ajándékkosárral kedveskedett a születésnaposoknak.


2016. 04. 25.
Takarítás a Föld napján

Februárban társadalmi összefogással tisztították meg a Selye János Kórház kertjét. A munka április 23-án, a Föld napjához kapcsolódva folytatódott. Most az előkert kitakarítása volt a feladat, az akcióhoz mintegy ötvenen csatlakoztak.

- Félszázan voltunk, de kétszeres erőbedobással dolgoztunk, így sikerült a kitűzött feladatot elvégezni. Eredetileg a hátsó kert megtisztításának folytatását terveztük, de ahhoz több emberre lett volna szükség, így végül az előkertben tevékenykedtünk - mondta az ötletgazda, Juhász Márton, a Városgazda Kft. munkatársa.

Mintegy másfél hektárt sikerült ezúttal rendbe tenni, a gyomfákat és a bozótost kézzel ritkították, majd az ágakat gépekkel darálták le. A sétálóösvény kiszáradt, kidőlt fáit eltávolították a szakemberek, hogy a terület biztonságos legyen.

- A kertben több százéves fák találhatóak, például tölgyek, gesztenyék és japán akácok. Mi pedig keleti platánfát ültettünk. Eljöttek a Bozsik iskolások Bognár Balázs tanár úr vezetésével, ők a rögtönzött biológia óra mellett a múltkor kihelyezett madáretetőket is átvizsgálták. Rengeteget segítettek a helyi nyugdíjas klub tagjai is - tette hozzá Juhász Márton, aki elmondta azt is, hogy a kezdeményezésnek nyáron lesz folytatása.

A Föld napja alkalmából a KVSE Természetjáró szakosztálya a Koppánymonostori ártéri tanösvényen túrázott, ahol Bátky Gellért természetvédelmi őr mutatta be a terület védett értékeit, növény és állatvilágát.


További oldalak:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 1157 1158 1159 1160 1161 1162 1163 1164 1165 1166 1167 1168 1169 1170 1171 1172 1173 1174 1175 1176 1177 1178 1179 1180 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187 1188 1189 1190 1191 1192 1193 1194 1195 1196 1197 1198 1199 1200 1201 1202 1203 1204 1205 1206 1207 1208 1209 1210 1211 1212 1213 1214 1215 1216 1217 1218 1219 1220 1221 1222 1223 1224 1225 1226 1227 1228 1229 1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239 1240 1241 1242 1243 1244 1245 1246 1247 1248 1249 1250 1251 1252 1253 1254 1255 1256 1257 1258 1259 1260 1261 1262 1263 1264 1265 1266 1267 1268 1269 1270 1271 1272 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1281 1282 1283 1284 1285 1286 1287 1288 1289 1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299 1300 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309 1310 1311 1312 1313 1314 1315 1316 1317 1318 1319 1320 1321 1322 1323 1324 1325 1326 1327 1328 1329 1330 1331 1332 1333 1334 1335 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1344 1345 1346 1347 1348 1349 1350 1351 1352 1353 1354 1355 1356 1357 1358 1359 1360 1361 1362 1363 1364 1365 1366 1367 1368 1369 1370 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389
| Statisztika | Honlap térkép | Adatvédelem | Honlap: Musitz Balázs, Komárom Város Polgármesteri Hivatala | javasolt felbontás:1024 * 768